Detailed Results

The results listed are for the current debate season. Click here for results from prior years.

September 7-8 Johns Hopkins University (APDA Meeting)

3rd Place Team: Harvard KZ (Coulter King & Josh Zoffer)

2nd Speaker: Josh Zoffer (Harvard KZ)
3rd Speaker: Coulter King (Harvard KZ)

September 14-15 Smith College

7th Place Team: Harvard KZ (Coulter King & Josh Zoffer)

4th Speaker: Coulter King (Harvard KZ)

September 21-22 Columbia University

1st Place Team: Harvard KZ (Coulter King & Josh Zoffer)
16th Place Team: Harvard ZK (Madeline Zhu & Pragya Kakani)

1st Speaker: Coulter King (Harvard KZ)
2nd Speaker: Josh Zoffer (Harvard KZ)
9th Speaker: Madeline Zhu (Harvard ZK)

September 28 โ€“ September 29 Boston University Novice

5th Place Team: Harvard Phoenix (Tae Hu Kim & Dylan Hardenbergh)
8th Place Team: Harvard Owl (Lara Nicole & Celestine Warren)

6th Place Speaker: Indira Puri (Harvard Fox)

October 12-13 Mount Holyoke

2nd Place Team: Harvard/Brandeis Hybrid (Josh Zoffer & Shira Almeleh)

5th Speaker: Josh Zoffer (Harvard/Brandeis Hybrid)

October 21-22 Yale University IV (British Parliamentary Style)

3rd Place Team: Harvard KZ (Coulter King & Josh Zoffer),

2nd Place Novice Team: Harvard CT (Harry Choi & Teoh Ren Jie),
3rd Place Novice Team: Harvard HK (Dylan Hardenbergh & Tae Hu Kim)

9th Speaker: Coulter King (Harvard KZ)

3rd Novice Speaker: Teoh Ren Jie (Harvard CT)

October 26-27 Brown University

5th Place Team: Harvard King Zoffrey (Coulter King & Josh Zoffer),

4th Place Novice Team: Harvard Needle (Tae Hu Kim & Dylan Hardenbergh)

2nd Speaker: Coulter King (Harvard King Zoffrey)
8th Speaker: Josh Zoffer (Harvard King Zoffrey)

5th Novice Speaker: Tae Hu Kim (Harvard Needle)

November 2-3 Northeastern University (Pro-Ams)

2nd Place Team: Harvard GZ (Josh Zoffer & Julia Geiger),
9th Place Team: Harvard PK (Coulter King & Indira Puri),
11th Place Team: Harvard DC (Nathaniel Donahue & Harry Choi),

1st Speaker: Josh Zoffer (Harvard GZ)
5th Speaker: Coulter King (Harvard PK)

7th Novice Speaker: Indira Puri (Harvard PK)
8th Novice Speaker: Tae Hu Kim (Harvard KC)

November 9-10 George Washington University (APDA Meeting)

4th Place Team: Harvard KZ (Coulter King & Josh Zoffer)

1st Speaker: Coulter King (Harvard KZ)
3rd Speaker: Josh Zoffer (Harvard KZ)

November 16-17 Fordham University

6th Place Team: Durham Academy A (Josh Zoffer & Nathaniel Donahue)

8th Speaker: Nathaniel Donahue (Durham Academy A)

November 30-31 Tufts University

2nd Place Team: Harvard KZ (Coulter King & Josh Zoffer)
6th Place Team: Harvard/Hopkins Hybrid (Nathaniel Donahue & David Israel)

1st Place Novice Team: Harvard Chipotleaway (Tae Hu Kim & Teoh Ren Jie)

4th Speaker: Coulter King (Harvard KZ)
5th Speaker: Nathaniel Donahue (Harvard/Hopkins Hybrid)
7th Speaker: Josh Zoffer (Harvard KZ)

4th Novice Speaker: Tae Hu Kim

December 27-January 4 World Universities Debating Championships

Octafinalist Team: Harvard A (Coulter King & Josh Zoffer)
Octafinalist Team: Harvard B (Julia Clark & Will Ryan)
Double-Octafinalist Team: Harvard C (Martin Kiik & Ben Sprung-Keyser)

Top ESL Speaker: Martin Kiik (Harvard C)

January 11-12 Dartmouth College

2nd Place Team: Harvard/Columbia Hybrid (Josh Zoffer & Joseph Eddy)

2nd Speaker: Josh Zoffer (Harvard/Columbia Hybrid)

January 18-19 George Washington University
January 25-26 North American Debate Championships at Syracuse University

1st Place Team: Harvard KZ (Coulter King & Josh Zoffer)
10th Place Team: Harvard DS (Nathaniel Donahue & Ben Sprung-Keyser)

1st Speaker: Coulter King (Harvard KZ)
3rd Speaker: Josh Zoffer (Harvard KZ)
14th Speaker: Ben Sprung-Keyser (Harvard DS)

February 1-2 Amherst College

1st Place Team: Harvard/Columbia Troll Frawg A (Josh Zoffer & Reid Bagwell)
5th Place Team: Harvard KS (Coulter King & Ben Sprung-Keyser)

4th Speaker: Coulter King (Harvard KS)
7th Speaker: Ben Sprung-Keyser (Harvard KS)
9th Speaker: Josh Zoffer (Harvard/Columbia Troll Frawg A)
10th Speaker: Nathaniel Donahue (Harvard KD)

1st Novice Speaker: Tae Hu Kim (Harvard KD)

February 8-9 New York University

2nd Place Team: Harvard KZ (Coulter King & Josh Zoffer)

1st Speaker: Josh Zoffer (Harvard KZ)
2nd Speaker: Coulter King (Harvard KZ)

February 15-16 Princeton University (APDA Meeting)

4th Place Team: Harvard KZ (Josh Zoffer & Coulter King)

3rd Speaker: Coulter King (Harvard KZ)
5th Speaker: Josh Zoffer (Harvard KZ)

February 22-23 Providence College

7th Place Team: Harvard DR (Nathaniel Donahue & William Ryan)

March 1-2 Massachusetts Institute of Technology

1st Place Team: Harvard KZ (Coulter King & Josh Zoffer)

1st Speaker: Coulter King (Harvard KZ)
2nd Speaker: Josh Zoffer (Harvard KZ)
10th Speaker: Julia Clark (Harvard CL)

4th Novice Speaker: Julia Geiger (Harvard GT)

March 8-9 Rutgers University

2nd Place Team: Harvard/NYU Hybrid (Josh Zoffer & Shomik Gosh)

March 15-16 William and Mary College

2nd Place Team: Harvard/Hopkins Hybrid (Josh Zoffer & David Israel)

2nd Speaker: Josh Zoffer (Harvard/Hopkins Hybrid)

March 22-23 Boston University (Elections)

1st Place Team: Harvard KZ (Coulter King & Josh Zoffer)

7th Speaker: Josh Zoffer (Harvard KZ)
9th Speaker: Coulter King (Harvard KZ)

2nd Novice Team: Harvard/Tufts Hybrid (Tae Hu Kim & Brian Sayler)

March 29-30 Cornell University

1st Place Team: Harvard/Columbia Hybrid (Josh Zoffer & Alex McHale)

1st Speaker: Josh Zoffer (Harvard/Columbia Hybrid)

April 5-6 Brandeis University

16th Place Team: Harvard Wrath of Khan (Lisa Mogilanski & Nathaniel Donahue)

April 12-13 Williams College

5th Place Novice Team: Harvard HK (Dylan Hardenbergh & Tae Hu Kim)

April 12-13 University of Chicago

2nd Place Team: Harvard ZSK (Josh Zoffer & Ben Sprung-Keyser)

1st Speaker: Josh Zoffer (Harvard ZSK)
2nd Speaker: Ben Sprung-Keyser (Harvard ZSK)

April 19-20 APDA National Championships at the University of Maryland

1st Place Team: Harvard ZSK (Josh Zoffer & Ben Sprung-Keyser)